Съдържание:
- Как да се ориентирате коя е подходящата за Вас планинска застраховка
- Какви видове планински застраховки съществуват и важат ли навсякъде, където карам ски
- Какво е добре да знаете преди да сключите планинска застраховка - асистънс, срок на застраховката
- Мога ли да се застраховам онлайн, нямам време да ходя по офиси
- Поема ли застраховката разходите за издирване с хеликоптер
- Скъпи ли са наистина планинските застраховки
- Чужденец съм и бих искал да си направя застраховка тук, в България. Възможно ли е?
- Вярно ли е, че с картата за лифта имам застраховка
- Статистика за инцидентите в планината и спасителните акции на ППС
- Полезно
Ако обожавате ските, сноуборда и зимните, планински разходки, сигурно вече нямате търпение – погледнете ли планината, краката сами Ви понасят към нея.
Не бързайте! Имате ли планинска застраховка? Не?
Препоръчваме Ви я. Природата е непредвидима. Рисковете, съпътстващи зимните разходки в планината, карането на ски и сноуборд – доста. Планинската застраховка ще Ви спести много проблеми. Какви например? Ще покрие задълженията, които иначе трябва да платите Вие на Планинската спасителна служба (ПСС), ако изпаднете в беда и се наложи тя да Ви спасява.
Как да се ориентирате коя е подходящата за Вас планинска застраховка
Най-добре е да потърсите помощ от застрахователен брокер.
Услугите му са безплатни и не оскъпяват застраховката.
Застрахователният посредник Ви улеснява, помага Ви да изберете най-подходящия за Вас застрахователен продукт и Ви съдейства при настъпване на застрахователно събитие. Прегледайте статията Защо имаме нужда от застрахователен брокер, за да научите с какво точно ще Ви е полезен.
Какви видове планински застраховки съществуват и важат ли навсякъде, където карам ски
Често срещана заблуда, свързана с този тип услуга, е че тя важи навсякъде в планината – по пистите и извън тях. Нещата обаче не стоят точно така.
Планинските застраховки се делят главно на два вида според:
- дестинацията – планинска застраховка за България или за чужбина
- мястото, на което практикувате любимия си спорт – пистата (любителско каране), извън пистата (екстремни спортове)
Важно е да се знае, че различните видове застраховки покриват различен тип щети. Ако клиентът е сключил застраховка за пистово каране, но е претърпял инцидент извън пистата, то щетите не се поемат от застрахователя. В такива случаи застрахователните брокери съветват да се направи застраховка за екстремни спортове. По-скъпа е, но покрива щети и при двата вида каране.
Груповите и семейните застраховки традиционно излизат по-изгодно на клиентите. За група се считат обикновено 5 човека, но като цяло, във всяка застрахователна компания условията са различни. Пишете ни на контактната форма, за да Ви разясним.
Колкото до семейните застраховки, там необходимите условия са членовете да са мъж и жена с едно или две деца. Някои застраховки са безплатни за малчугани до 6-годишна възраст.
Какво е добре да знаете преди да сключите планинска застраховка
Различните видове застраховки имат различни условия за финансова компенсация при инцидент и настъпила щета.
Асистънс
Повечето компании изискват пострадалият да заплати услугите на ПСС, а едва след това да му възстановят направените разходи. Има застрахователни компании, които се разплащат директно с ПСС. Това е т. нар. асистънс, който някои компании предлагат към застраховката – той се води за предимство и не я оскъпява.
При настъпил инцидент застрахованото лице, което има включен асистънс към застрахователната си полица. може да се свърже по телефона с асистънс компанията. От нея ще получи информация къде се намира най-близкото болнично заведение, как се стига до него и каква помощ може да се окаже на място.
Освен на консултант, асистънс компанията играе ролята на посредник: разплаща се вместо клиента, където е необходимо и се свързва със застрахователното дружество. Както подсказва името й, асистънс компанията буквално асистира на клиента с цялата процедура при настъпването на злополука. Не всички застраховки, предлагани за територията на България имат асистънс, но за чужбина, тази услуга е включена задължително.
Срок на застраховката
Той варира според индивидуалното желание и потребности. Широка практика на любителите на зимни спортове, които посещават българските ски курорти е да си правят абонамент за няколко месеца. Разбира се, застраховката би могла да се направи и за много по-къс период – ден или седмица. Трябва да се отбележи, че колкото по-дълъг е срокът на застраховката, толкова по-изгодно излиза тя.
Мога ли да се застраховам онлайн, нямам време да ходя по офиси
Разбира се. Вече има вариант да се застраховате online. Разберете какви са покритията и изплатените обезщетения за избрания от Вас лимит. После се застраховайте.
Поема ли застраховката разходите за издирване с хеликоптер
Консултацията със застрахователен брокер е повече от необходима, за да прецените дали да си направите застраховка, покриваща тази услуга или не и да изберете подходящия продукт. Можете да се свържете с нас, за да Ви консултираме безплатно.
Брокерът насочва вниманието ви и към различните „подводни камъни“ и неясноти в продуктите на застрахователните компании. Клиентите рядко ги забелязват, но понякога са от голяма важност (т. нар. „ситен шрифт“).
Например, важно е да се знае, че в България има само един хеликоптер, който издирва туристите в планините – хеликоптера на ПСС. Няма застрахователна компания, която разполага с частен хеликоптер с подобни функции. Това означава, че дори и закъсалият да е сключил застраховка с дадена застрахователна компания, включваща тази услуга, акцията може да се извърши само и единствено от ПСС.
Скъпи ли са наистина планинските застраховки
Доскоро у нас битуваше широко разпространеното мнение, че планинската застраховка е скъпо удоволствие, което се явява по-скоро излишен разход, отколкото полезна инвестиция. За щастие, все по-голям брой български туристи започнаха да се образоват по този въпрос и добиха съзнание, че планинската застраховка съвсем не е лукс, а необходимост. Всъщност, цената й изобщо не е висока, а средствата, които би могла Ви да спести са значителни.
Нека говорят цифрите:
Към момента спокойно може да се сключи планинска застраховка, включваща и извънпистово каране, за период от 5 дни, на цена около 30 лв. върху лимит от 5000 лв.
Да си направите такава застраховка означава, че можете да практикувате любимите си спортове спокойно и където пожелаете в продължение на 5 дни (средно изчислено, спокойствието Ви струва по 6 лв. на ден).
Вижте колко ще спестите при настъпване на инцидент. Услуги на Планинската спасителна служба по установената ценова листа:
Източник: Планинска спасителна служба
Излиза, че планинските застраховки не просто не са скъпи, а са изключително ценен и ефективен инструмент, който би могъл да ви спести огромни разходи.
Чужденец съм и бих искал да си направя застраховка тук, в България. Възможно ли е?
Всеки чужденец, независимо дали е гражданин на Европейския съюз или не, може да сключи своята планинска застраховка онлайн или на място в офис, по същия начин, по който го правят българските туристи. Не се изискват никакви допълнителни документи или разрешителни, което прави услугата напълно достъпна и максимално ефективна.
Вярно ли е, че с картата за лифта имам застраховка
Да, вярно е, но тя не е надежден и оптимален вариант за застраховане. Лимитът й е минимален, а покритието – недостатъчно.
Например застраховката, включена в цената на лифт картата в к-кс Боровец (http://www.borovets-bg.com/page/info/pisti-i-liftove/prices/ski-karti), е валидна само за маркираните писти и връзките между тях и то само в рамките на обявеното работно време. Покритието й осигурява първа долекарска помощ и транспортиране, но никъде не е описано до какви лимити. Тя не важи за извънпистово каране, както и на териториите на фрийстайл парковете.
Този вид застраховка не предоставя на туристите покритие за рисковете – смърт и трайна загуба на трудоспособност, медицински разноски и репатриране.
Застраховките, включени в лифт картите по останалите ски курорти в България, са с подобно покритие. Препоръчително е туристите сами да поемат отговорност за собствената си сигурност и да сключат индивидуална планинска застраховка, подходяща за нуждите и желанията им.
Статистика за инцидентите в планината и спасителните акции на ППС – за всички, които все още не са убедени, че им трябва планинска застраховка
Около 80 спасителни акции на година (за последните 5 години) провежда ПСС при БЧК. Не се отбелязва ясно изразена тенденция към увеличаване, както при случаите на оказана помощ на ски писта, така и при проведени спасителни акции, но е факт, че всяка година не минава без подобен тип дейност от страна на ПСС.
До голяма степен, инцидентите, които могат да се случат в планината зависят от местността. Всеки курорт има своите характерни особености (релеф, брой ски писти и съоръжения, посещаемост), които влияят върху статистиката. Броят на инцидентите e следствие и от типа посетители. Някои решават да напуснат обособените зони за каране и да навлязат в местности, които сами по себе си са много по-рискови. Бързото и лесно достигане до най-висока точка в курорта/планината например създава измамно впечатление за достъпност на планината и сигурност. По този начин скиорите и сноубордистите могат да навлязат в много сериозни терени, където лавинната опасност и релефът са коренно различни от познатите им в ски зоната.
В тези случаи могат да се обобщят три основни групи туристи, уточняват от ПСС:
- Първата група са хора, които знаят къде отиват. Планирали са точно това/тези спускания и са подготвени и напълно екипирани за осигуряване на своята безопасност (лавинен комплект, включващ лавинен уред, сонда и лопата, както и air bag (т.нар. „фрийрайдъри”), имат и необходимата застраховка.
- Втората група са хора, които се озовават съвсем случайно в улеите извън ски зоната, отведени там от своето любопитство или непознаване на района.
- Третата група са скиори и сноубордисти, имащи най-обща представа за особеностите на планината и рисковете при излизане от ски зоната. Поради различни причини те не носят необходимата за тяхната безопасност екипировка.
Ясна тенденция в това отношение се наблюдава в района на връх Тодорка над Банско. Скиори и сноубордисти попадат в терени източно и западно от върха, без да имат реална представа, подготовка и екипираност за условията в тези части на планината. В определен момент достигат до участък, за който не са подготвени нито технически, нито психически, спират на място и подават сигнал за помощ.
Само за трите месеца от януари до март на 2015 г. планинските спасители от отряда в Банско са провели 19 акции за издирване, оказване на помощ и транспорт на скиори и сноубордисти, които са подали сигнал за помощ, след като са излезли от границата на ски зоната.
Такива случаи има и в района на ски пистата над Добринище.
Колкото до видовете спасителни акции, проведени от ПСС през 2015 г.,те са изведени в 4 основни категории. В зависимост от инцидента, който туристът е претърпял, може да се наложат няколко паралелни действия по спасяването му. Често в 1 акция се извършват комбинирани действия: издирване и извеждане от трудна ситуация, издирване и травма и т.н.
Полезно:
Policabg.com препоръчва на всички, които имат намерение да практикуват някакъв вид спортна или туристическа дейност в планината да си инсталират приложението на Планинската спасителна служба. То е напълно безплатно и би могло да сигнализира за местонахождението ви, дори когато телефонът ви е извън обхват.
Приложението е достъпно, както за потребители на iOS (https://itunes.apple.com/bg/app/pss/id1012299957?mt=8), така и за онези, които използват Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.vmobile.pss ).
Къде да сключа застраховката най-лесно
Във всеки застрахователен офис или онлайн.